R E G U L A M I N
ZASAD PRZEPROWADZANIA TERMOMODERNIZACJI BUDYNKÓW I ROZLICZANIA PONIESIONYCH KOSZTÓW W ZASOBACH SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ LOKATORSKO-WŁASNOŚCIOWEJ „ZJEDNOCZENIE” W WOLSZTYNIE
*********************************************************************************************************
Rozdział I
Podstawa Prawna.
Podstawą prawną uchwalenia niniejszego Regulaminu są następujące przepisy:
- Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów,
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych,
- Statut Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Zjednoczenie”
w Wolsztynie.
Rozdział II
Pojęcie i zakres termomodernizacji.
- Termomodernizacja budynku obejmuje wykonanie takich ulepszeń, które umożliwiają zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię cieplną oraz obniżenie kosztów użytkowania budynku, w wysokości pozwalającej na skorzystanie Spółdzielni z pomocy Państwa przewidzianej w Ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
Do ulepszeń przedsięwzięcia termomodernizacyjnego należą:
1) ocieplenie ścian od zewnątrz, dachów i stropodachów,
2) wymiana okien w częściach wspólnych tj. na klatkach schodowych, piwnicach oraz drzwi zewnętrznych,
3) modernizacja lub budowa węzła ciepłowniczego oraz zainstalowanie automatyki sterującej,
4) modernizacja lub wymiana instalacji grzewczej w budynku,
5) modernizacja lub wymiana systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową i zainstalowanie urządzeń zmniejszających zużycie energii cieplnej,
6) usprawnienie systemu wentylacji,
7) ewentualne wprowadzenie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych.
Rozdział III
Podstawy rozpoczęcia robót termomodernizacyjnych.
- Zarząd Spółdzielni rozpocznie przedsięwzięcie termomodernizacyjne na podstawie pisemnego wniosku użytkowników lokali w budynku bądź w przypadku ujęcia robót termomodernizacyjnych w planie remontów.
- Zarząd Spółdzielni przedstawi wszystkim użytkownikom lokali w danym budynku zakres przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i remontów wraz z planowanymi kosztami określonymi na podstawie audytu wstępnego oraz opłatami na pokrycie tych kosztów.
- Zarząd Spółdzielni podejmie decyzję w sprawie termomodernizacji budynku (nieruchomości) po uzyskaniu zgody w formie pisemnego oświadczenia większości (ponad 50%) właścicieli/współwłaścicieli lokali termomodernizowanego budynku (nieruchomości) na rozpoczęcie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz sposób jego finasowania; w przypadku nieruchomości wielobudynkowej oświadczenia powinni złożyć użytkownicy lokali w budynku, który podlegać będzie termomodernizacji.
- Po podjęciu decyzji w sprawie termomodernizacji budynku, Zarząd Spółdzielni zleci opracowanie audytu energetycznego oraz przygotowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej.
- Realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego Zarząd Spółdzielni powierza wykonawcy wybranemu zgodnie z Regulaminem w sprawie „Stosowania procedur udzielania zamówień na wykonawstwo usług, dostaw i robót budowlanych zlecanych na zewnątrz w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej „Zjednoczenie” w Wolsztynie.
- W przypadku uzyskania zgody większości właścicieli/współwłaścicieli lokali obliczonej według zasad określonych w pkt 3, Zarząd Spółdzielni przygotuje projekt uchwały współwłaścicieli na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Projekt uchwały wywieszony zostanie w gablotach na klatkach schodowych nieruchomości, której dotyczy. Właściciele lokali otrzymają projekt uchwały do skrzynki pocztowej, a w przypadku wskazania adresu do korespondencji poza zasobami Spółdzielni – drogą pocztową. W terminie 7 dni od daty sporządzenia projektu uchwały, właściciele lokali mogą oddać głos za lub przeciw uchwale w siedzibie Zarządu.
- W terminie 21 dni roboczych od dnia zakończenia głosowania nad uchwałą współwłaścicieli, Zarząd Spółdzielni zobowiązany jest zawiadomić właścicieli o wynikach głosowania. Zawiadomienie o podjęciu uchwały umieszczane jest w gablotach na klatkach schodowych nieruchomości, której dotyczy. Właściciele lokali otrzymają zawiadomienie o podjęciu uchwały do skrzynki pocztowej, a w przypadku wskazania adresu do korespondencji poza zasobami Spółdzielni – drogą pocztową. Jednocześnie Spółdzielnia sporządza protokół z dostarczenia zawiadomień właścicielom lokali.
Rozdział IV
Finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
- Koszty przedsięwzięć termomodernizacyjnych polegających na robotach budowlanych, rozlicza się odrębnie na każdy budynek (nieruchomość).
- Koszty robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego tj. remontów, obciążają fundusz remontowy Spółdzielni (finansowane są z wpływów na fundusz remontowy zaewidencjonowany dla termomodernizowanego budynku (nieruchomości).
- Na podstawie opracowanego dla danego budynku audytu energetycznego i zinwentaryzowaniu wszystkich prac niezbędnych do wykonania termomodernizacji Zarząd Spółdzielni dokona podziału oraz wyceny robót zaliczanych do remontów.
Wartość prac zaliczonych do remontów może być sfinansowana ze środków funduszu remontowego, jeżeli znajduje się w planie remontów w roku, w którym przystępuje dany budynek do termomodernizacji lub z dodatkowego kredytu w przypadku spełnienia warunków zawartych w Rozdziale III pkt. 3.
- Koszty robót budowlanych obciążają wszystkie lokale mieszkalne i lokale o innym przeznaczeniu w budynkach objętych przedsięwzięciem termomodernizacyjnym.
- Sfinansowanie prac remontowych może nastąpić z:
a) środków funduszu remontowego,
b) kredytu bankowego realizowanego w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów,
c) kredytu komercyjnego,
d) pożyczki,
e) innych środków.
W imieniu użytkowników lokali w danym budynku Spółdzielnia zaciąga kredyt bankowy, kredyt komercyjny bądź pożyczkę na sfinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego budynku.
- Kwota przeznaczona na spłatę zobowiązania tj. kredytu bankowego, kredytu komercyjnego bądź pożyczki (lub części zobowiązania), zaciągniętego na przedsięwzięcie termomodernizacyjne budynku może być sfinansowana z wpływów na fundusz na remonty zaewidencjonowanych dla danego budynku (nieruchomości).
- Zaciągnięcie przez Spółdzielnię kredytu bankowego i zabezpieczenie tego kredytu w formie hipoteki może nastąpić wyłącznie na nieruchomości, dla potrzeb której przeznaczone będą środki finansowe pochodzące z tego kredytu i spełnione warunki zawarte w Rozdziale III.
- Okres spłaty zobowiązania tj. kredytu bankowego, komercyjnego bądź pożyczki wraz z odsetkami określa umowa.
Rozdział V
Szczegółowe zasady rozliczenia kosztów związanych z termomodernizacją budynków.
- Rozliczenie kosztów termomodernizacji dla poszczególnych lokali dokonuje się w dwóch etapach:
1) wstępnie- w chwili rozpoczęcia inwestycji, na podstawie dokumentacji technicznej po podpisaniu umów na wykonanie i finansowanie zadania,
2) ostatecznie – po zakończeniu inwestycji i końcowym rozliczeniu zadania, na podstawie zestawienia kosztów rzeczywistych poniesionych przez Spółdzielnię.
- Jednostką rozliczeniową służącą do obciążenia poszczególnych lokali kosztami przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu.
- Opłaty obciążające poszczególnych użytkowników lokali w danym budynku z tytułu kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego gromadzone są na wskazanym przez Spółdzielnię koncie bankowym.
- Spłata kredytu wraz z należnymi odsetkami będzie realizowana z odpisu wnoszonego na fundusz na remonty przez użytkowników lokali termomodernizowanego budynku
- Podstawą ustalenia wysokości raty spłaty kredytu i odsetek będzie końcowe rozliczenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
- Ustalona wysokość rat kredytu termomodernizacyjnego wraz z odsetkami może ulec zmianie w przypadku częściowej spłaty kredytu z funduszu na remonty.
- Użytkownicy lokali mogą jednorazowo dokonać spłaty kredytu przypadającego na dany lokal.
Rozdział VI
Inne postanowienia.
- W przypadku powstania wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i podjęcia decyzji o zmianie zarządcy nieruchomości wszyscy właściciele prawa odrębnej własności lokali zobowiązani są do spłaty kredytu zaciągniętego przez Spółdzielnię, a przypadającego na ich lokale pod rygorem dochodzenia należności na drodze postępowania sądowego.
- W przypadku sprzedaży mieszkania, w trakcie realizacji etapu termomodernizacji koszty tego etapu jak również następnych etapów zostają przeniesione na nowego nabywcę lokalu.
- Dla budynków, w których przeprowadzono termomodernizację przed dniem wejścia w życie niniejszego regulaminu stosuje się przepisy obowiązujące na dzień podjęcia przez Zarząd decyzji w sprawie termomodernizacji budynku.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
- Regulamin został zatwierdzony Uchwałą Rady nadzorczej Nr 17/2019 z dnia 11.06.2019r.
- Regulamin obowiązuje od dnia 11.06.2019 r.
- Traci moc Regulamin zatwierdzony uchwałą nr 8/2012 Rady Nadzorczej z dnia 26.04.2012 r.
Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
Lokatorsko –Własnościowa
„Zjednoczenie” w Wolsztynie
|