REGULAMIN PRZYJMOWANIA W POCZET CZŁONKÓW |
PRZYJMOWANIA W POCZET CZŁONKÓW, USTANAWIANIA PRAW DO LOKALI MIESZKALNYCH I LOKALI O INNYM PRZEZNACZENIU, PRZEPROWADZANIA PRZETARGÓW NA LOKALE ORAZ ZMIANY LOKALI W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ LOKATORSKO-WŁASNOSCIOWEJ "ZJEDNOCZENIE" W WOLSZTYNIE. |
REGULAMIN PRZYJMOWANIA W POCZET CZŁONKÓW, USTANAWIANIA PRAW DO LOKALI MIESZKALNYCH I LOKALI O INNYM PRZEZNACZENIU, PRZEPROWADZANIA PRZETARGÓW NA LOKALE ORAZ ZAMIANY LOKALI W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ LOKATORSKO-WŁASNOŚĆIOWEJ „ZJEDNOCZENIE” Z SIEDZIBĄ W WOLSZTYNIE.
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Zakres regulacji
1. Podstawą prawną niniejszego regulaminu są:
- ustawa z dnia 16.09.1982r - Prawo spółdzielcze,
- ustawa z dnia 15.12.2000r o spółdzielniach mieszkaniowych,
- ustawa z dnia z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali,
- ustawa z dnia 17.12.2009 o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie
gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, - ustawa z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny,
- ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo spółdzielcze,
- Statut Spółdzielni.
2. Regulamin określa zasady i sposób przyjmowania w poczet członków Spółdzielni, ustanawiania spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu, ustanawiania praw odrębnej własności lokali, wynajmowania lokali, przeprowadzania przetargów na lokale oraz zamiany lokali w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Zjednoczenie” z siedzibą w Wolsztynie.
II. CZŁONKOWIE SPÓŁDZIELNI
§ 2
Członkostwo z mocy prawa
1. Członkiem Spółdzielni jest osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych albo miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych:
1) której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
2) której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
3) której przysługuje roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
4) której przysługuje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane dalej „ekspektatywą własności”.
2. Członkami Spółdzielni są oboje małżonkowie, jeżeli prawo do lokalu przysługuje im wspólnie, albo jeżeli wspólnie ubiegają się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu.
3. Członkiem Spółdzielni jest osoba prawna, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ekspektatywa własności. Osobie tej nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
§ 3
Członkostwo na podstawie złożonej deklaracji
1. Członkiem Spółdzielni może być osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu. Właścicielowi lokalu, który nie jest członkiem Spółdzielni przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni.
2. Warunkiem przyjęcia w poczet członków Spółdzielni jest złożenie deklaracji.
3. Deklaracja powinna być złożona pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Podpisana przez przystępującego deklaracja powinna zawierać:
1) imię i nazwisko, PESEL, nr telefonu oraz miejsce zamieszkania;
2) nazwę i siedzibę oraz nr w KRS - w przypadku osoby prawnej.
Druk deklaracji stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu.
4. Rada Nadzorcza stwierdza przyjęcie w poczet członków Spółdzielni z dniem złożenia deklaracji przez osobę, o której w ust. 1. Zarząd niezwłocznie zawiadamia pisemnie osobę, o której mowa w ust. 1 o przyjęciu jej w poczet członków.
§ 4
Powstanie członkostwa
1. Członkostwo w Spółdzielni powstaje z chwilą:
1) nabycia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
2) nabycia ekspektatywy własności;
3) zawarcia umowy nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
4) zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli członkostwo nie zostało nabyte wcześniej;
5) upływu terminu jednego roku, o którym mowa w § 60 ust. 2 i § 64 ust. 4 Statutu,
w przypadkach przewidzianych w § 60 ust. 1 i § 64 ust. 1 Statutu, jeżeli przed upływem tego terminu jedna z osób, o których mowa w § 60 ust. 1 i § 64 ust. 1 Statutu, złożyła pisemne zapewnienie o gotowości zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, z zastrzeżeniem pkt 6; 6) prawomocnego rozstrzygnięcia przez sąd w postępowaniu nieprocesowym lub wyboru dokonanego przez Spółdzielnię, o których mowa w § 60 ust. 2 i § 64 ust. 4 Statutu,
w przypadkach przewidzianych w § 60 ust. 1 i § 64 ust. 1 Statutu, jeżeli pisemne zapewnienie o gotowości zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego zgłosiła więcej niż jedna osoba. 2. Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, nie dłuższego niż 12 miesięcy, wyboru dokonuje Spółdzielnia. Do czasu rozstrzygnięcia, o którym mowa
w zdaniu drugim, lub wyboru, o którym mowa w zdaniu trzecim, osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności, mogą wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu wykonywania uprawnień wynikających z członkostwa w Spółdzielni. 3. W przypadku, gdy wszystkie uprawnione osoby są zgodne co do członkostwa jednej z nich, obowiązane są złożyć do Spółdzielni stosowne oświadczenie w formie pisemnej.
4. W celu potwierdzenia powstania członkostwa w Spółdzielni w przypadkach wskazanych w § 4 ust. 1, osoba fizyczna zobowiązana jest przedstawić:
1) gdy jest małżonkiem członka Spółdzielni - dokument potwierdzający fakt zawarcia małżeństwa;
2) gdy prawo do lokalu przypadło jej po ustaniu małżeństwa - dokument potwierdzający prawomocne orzeczenie rozwodu lub unieważnienia małżeństwa oraz prawomocne postanowienie sądu o podziale prawa do lokalu lub umowę w sprawie podziału majątku wspólnego;
3) gdy na skutek śmierci małżonka przypadło jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przysługujące uprzednio obojgu małżonkom - odpis aktu zgonu małżonka;
4) w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu i zgłoszenia roszczenia o przyjęcie do Spółdzielni i zawarcia umowy o lokatorskie prawo do lokalu w trybie art. 15 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - pisemne zapewnienie o gotowości zawarcia umowy; w przypadku zgłoszenia kilku uprawnionych
o przyjęciu do Spółdzielni rozstrzyga sąd; po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu wyboru dokonuje Zarząd; 5) gdy nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności lokalu w drodze dziedziczenia, zapisu, umowy, licytacji lub przetargu - właściwy dokument potwierdzający ten fakt (akt notarialny, prawomocne postanowienie sądu, umowa).
5. Dokumenty wskazane w ust 4 pkt 1-5 złożone do Spółdzielni przez osoby uprawione są następnie składane do akt członkowskich i są one podstawą dokonania zmian w rejestrze członków.
§ 5
Ustanie członkostwa
1. Członkostwo w Spółdzielni ustaje z chwilą:
1) wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
2) zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie;
3) zbycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie;
4) zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym prawie;
5) wygaśnięcia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
6) rozwiązania umowy o budowę lokalu, o której mowa § 75 Statutu;
7) śmierci członka, a w odniesieniu do osoby prawnej - w przypadku jej ustania.
2. Członkostwo w Spółdzielni ustaje także w przypadkach określonych w art. 241 ust. 1 i art. 26 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
3. Jeżeli członkowi przysługuje w Spółdzielni więcej niż jeden tytuł prawny do lokalu będący podstawą uzyskania członkostwa, utrata członkostwa następuje dopiero w przypadku utraty wszystkich tytułów prawnych do lokali w Spółdzielni. Przepis ten stosuje się odpowiednio do członka, który jest stroną umowy lub umów o budowę lokalu lub lokali.
§ 6
Wypowiedzenie członkostwa
1. Właściciel lokalu będący członkiem Spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem złożonym Zarządowi, które pod rygorem nieważności powinno być dokonane na piśmie.
2. Okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc i rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po dniu zgłoszenia wystąpienia.
3. Za datę wystąpienia członka ze Spółdzielni uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.
§ 7
Rejestr członków
1. Zarząd Spółdzielni prowadzi rejestr członków zawierający ich imiona i nazwiska, PESEL oraz miejsce zamieszkania (w odniesieniu do członków będących osobami prawnymi - ich nazwę i siedzibę), datę przyjęcia w poczet członków oraz datę ustania członkostwa.
2. Spółdzielnia przyjmuje nowych członków wprowadzając ich do rejestru, o którym mowa w ust. 1.
3. Członka zmarłego skreśla się z rejestru członków Spółdzielni ze skutkiem od dnia, w którym nastąpiła śmierć, a gdy chodzi o osobę prawną ze skutkiem od dnia jej ustania.
III . TYTUŁY PRAWNE DO LOKALI MIESZALNYCH I LOKALI O INNYM PRZEZNACZENIU
§ 8
Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
Dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Spółdzielnia może :
1) ustanawiać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w budynkach stanowiących własność (współwłasność) Spółdzielni na warunkach określonych w Statucie;
2) ustanawiać prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub lokalu o innym przeznaczeniu w budynkach stanowiących własność (współwłasność) Spółdzielni na warunkach określonych w Statucie;
3) wynajmować członkom lub innym osobom lokale mieszkalne i lokale użytkowe w budynkach stanowiących własność (współwłasność) Spółdzielni oraz garaże i miejsca postojowe.
§ 9
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
1. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą zawarcia między osobą ubiegającą się o ustanowienie tego prawa a Spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, zgodnie z ustawą
o spółdzielniach mieszkaniowych i Statutem Spółdzielni. Umowę zawiera się w formie pisemnej pod rygorem nieważności. 2. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione do lokalu mieszkalnego w nowej inwestycji realizowanej przez Spółdzielnię po uprzednim zawarciu umowy o budowę lokalu zgodnie z § 58 Statutu Spółdzielni, a także do lokalu mieszkalnego, do którego wygasło prawo przysługujące innej osobie.
3. Członek, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, jest uprawniony do żądania, by Spółdzielnia, na warunkach określonych w Statucie przeniosła na członka własność lokalu.
§ 10
Wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu
1. W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia z zastrzeżeniem § 100 ust. 2 Statutu ogłasza nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu przetarg na ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, zawiadamiając o przetargu poprzez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie Spółdzielni oraz przez publikację ogłoszenia w prasie lokalnej. Warunkiem przeniesienia odrębnej własności lokalu jest wpłata wartości rynkowej lokalu.
2. Zasady i tryb przeprowadzania przetargu określa rozdz. IV niniejszego Regulaminu.
§ 11
Odrębna własność
1. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, następuje z chwilą zawarcia umowy w formie aktu notarialnego między członkiem a Spółdzielnią reprezentowaną przez Zarząd.
Do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.
2. Odrębna własność lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu może być ustanowiona do lokalu w nowej inwestycji, realizowanej przez Spółdzielnię po uprzednim zawarciu z członkiem umowy o budowę lokalu zgodnie z § 75 Statutu Spółdzielni, a także do lokalu do którego wygasło prawo przysługujące innej osobie.
§ 12
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i lokalu o innym przeznaczeniu jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.
2. Członek, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest uprawniony do żądania, by Spółdzielnia, na warunkach określonych w Statucie przeniosła na członka własność lokalu.
IV. ZASADY I TRYB PRZEPROWADZANIA PRZETARGÓW NA LOKALE
§ 13
Postanowienia ogólne
1. W przypadkach określonych w § 10 ust. 1 Regulaminu Zarząd ustanawia prawo odrębnej własności lokalu po przeprowadzeniu przetargu.
2. Do przetargu mogą przystąpić osoby fizyczne i osoby prawne.
3. Przystępujący do przetargu winni przed rozpoczęciem przetargu zapoznać ze specyfikacją przetargową.
4. Wartość rynkowa lokalu mieszkalnego oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego stanowi cenę wywoławczą.
5. Zarządowi przysługuje prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyny.
O unieważnieniu przetargu Spółdzielnia zawiadamia oferentów w formie pisemnej. § 14
Ogłoszenie przetargu
1. W ogłoszeniu o przetargu należy zamieścić następujące informacje:
1) położenie lokalu, piętro, powierzchnię;
2) warunki, jakie winna spełniać oferta uczestnika przetargu;
3) cenę wywoławczą odpowiadającą wartości rynkowej lokalu ustaloną na podstawie operatu szacunkowego wykonanego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego;
4) miejsce i termin składania ofert;
5) informację o konieczności zapoznania się ze specyfikacją szczegółowych warunków przetargu;
6) inne informacje lub warunki uznane przez Zarząd Spółdzielni za istotne np. informację odnośnie możliwości oglądania lokalu.
2. W jednym ogłoszeniu można zamieścić informację o przetargach na kilka lokali.
§ 15
Formy przetargu
1. Przetarg może być przeprowadzony w dwóch formach:
1) Przetarg pisemny – ofertowy – na następujących zasadach :
a) oferty winny być złożone przez zainteresowanych na piśmie w zamkniętych kopertach z napisem czego przetarg dotyczy, w terminie i miejscu określonym w ogłoszeniu o przetargu,
b) otwarcia ofert dokonuje komisja przetargowa,
c) komisja w pierwszej kolejności sprawdza czy oferty spełniają wymogi formalne wskazane w ogłoszeniu o przetargu,
d) komisja przetargowa dokonuje ocen ofert, a przy wyborze oferty kieruje się najkorzystniejszymi warunkami zawartymi w ofercie i oferowaną ceną,
e) w przypadku, gdy dwóch lub więcej oferentów zaoferowało taką samą cenę i podobne pozostałe warunki nabycia, może być dodatkowo zorganizowana licytacja ustna z udziałem tych oferentów.
2) Przetarg ustny – licytacja na następujących zasadach :
a) udział w licytacji mogą brać udział tylko osoby, które spełniły wymogi formalne wskazane w ogłoszeniu o przetargu;
b) w miejscu prowadzenia licytacji mogą być obecne wyłącznie osoby uprawnione do udziału w licytacji chyba, że komisja przetargowa postanowi inaczej,
c) licytację prowadzi komisja przetargowa z zachowaniem następujących zasad :
- przystępujący do licytacji winni zaoferować co najmniej cenę wywoławczą,
- licytację prowadzi się do chwili 3-krotnego ogłoszenia najkorzystniejszej oferty,
- osoba, która w licytacji zaproponowała najkorzystniejszą ofertę zobowiązana jest do zapłaty ceny sprzedaży najpóźniej w ciągu 30 dni od daty udzielenia przybicia.
2. Przetarg pisemny jest ważny, choćby wpłynęła tylko jedna oferta spełniająca warunki określone w ogłoszeniu o przetargu.
3. Przetarg ustny jest ważny bez względu na liczbę uczestników, jeżeli chociaż jeden uczestnik zaoferuje cenę wyższą od ceny wywoławczej.
§ 16
Forma i treść ofert
1. Oferty powinny być złożone na piśmie, w nieprzejrzystej i trwale zabezpieczonej kopercie z dopiskiem „oferta przetargowa na lokal mieszkalny przy ul…………….”.
2. Oferta powinna zawierać:
1) dane oferenta:
- w przypadku osób fizycznych - imię i nazwisko, PESEL,
- przypadku osób prawnych - nazwa firmy, numer w KRS;
2) adres zamieszkania, adres do korespondencji, numer telefonu;
3) oferowaną cenę;
4) oświadczenie o zaznajomieniu się ze stanem technicznym lokalu;
5) własnoręczny podpis oferenta.
Wzór oferty stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu.
3. Małżonkowie posiadający wspólność ustawową biorą udział w przetargu osobiście lub za okazaniem pełnomocnictwa współmałżonka, zawierającym zgodę na odpłatne nabycie nieruchomości, które należy dołączyć do oferty.
Wzór pełnomocnictwa załączony do oferty dla małżonków stanowi Załącznik nr 3 do Regulaminu.
4. Oferent może złożyć ofertę na kilka lokali mieszkalnych w ramach tego samego przetargu.
5. Osoby przystępujące do przetargu zobowiązane są do zapoznania się i przestrzegania zasad zawartych w niniejszym Regulaminie.
§ 17
Komisja przetargowa
1. Przetarg przeprowadza komisja przetargowa w składzie co najmniej trzyosobowym powołana na podstawie zarządzenia Prezesa Spółdzielni, powierzając jednocześnie jednemu z członków komisji funkcję przewodniczącego. W skład komisji wchodzą pracownicy Spółdzielni.
2. W pracach komisji może uczestniczyć członek Rady Nadzorczej.
3. Członkiem komisji przetargowej nie może być:
1) uczestnik przetargu – oferent,
2) małżonek oferenta, jego krewny, powinowaty do drugiego stopnia włącznie,
3) wspólnik lub pełnomocnik oferenta,
4) pracownik oferenta lub członek władz, jeżeli oferentem jest osoba prawna.
4. Jeżeli po otwarciu ofert okaże się, że oferent pozostaje z członkiem komisji w zależności wskazanej wyżej, członek komisji zobowiązany jest powstrzymać się od udziału w pracach komisji i zgłosić ten fakt Prezesowi Zarządu, który uzupełni jej skład.
5. Jeżeli ze względu na równorzędność ofert wybór oferty przez komisję przetargową jest utrudniony, Spółdzielnia organizuje dodatkowy przetarg ustny, w którym uczestniczą oferenci, którzy złożyli równorzędne oferty.
6. W trakcie przetargu ustnego oferenci składają propozycje do protokołu, które analizuje komisja przetargowa i podejmuje decyzje w sprawie wyboru oferty.
7. Z przeprowadzonego przetargu komisja sporządza protokół, który stanowi podstawę do podjęcia decyzji przez Zarząd w sprawie wyboru oferty na zawarcie umowy o ustanowienie prawa do lokalu. Protokół podpisują członkowie komisji, a w przypadku przetargu ustnego dodatkowo uczestnicy przetargu (oferenci). Przetarg uważa się za zakończony z chwilą podpisania protokołu.
§ 18
Rozstrzygnięcie przetargu i powiadomienie o wyniku
1. Protokół komisji przetargowej, o którym mowa w § 17 ust. 7 Regulaminu zawiera w szczególności następujące dane:
1) termin i miejsce przeprowadzenia przetargu,
2) określenie lokalu będącego przedmiotem przetargu,
3) liczbę osób dopuszczonych do przetargu,
4) cenę osiągniętą po przeprowadzeniu przetargu,
5) dane nabywcy.
2. Rozstrzygnięcie przetargu następuje w terminie określonym w ogłoszeniu o przetargu i ma charakter niejawny.
3. Przy wyborze oferty Zarząd kieruje się zaoferowaną ceną, wybierając najkorzystniejszą ofertę cenową.
4. O wyniku przetargu lub o jego zamknięciu bez dokonania wyboru oferty, Spółdzielnia powiadamia pisemnie uczestników przetargu.
5. Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeżeli nikt nie przystąpił do przetargu lub żaden z uczestników przetargu nie zaoferował ceny ponad cenę wywoławczą.
6. W przypadku niedojścia do skutku przetargu z powodów, o których mowa w ust. 5, Zarząd może podjąć decyzję o zorganizowaniu kolejnych dwóch przetargów, przy czym w pierwszym z tych przetargów cena wywoławcza może zostać obniżona do 80% wartości rynkowej lokalu, a w drugim z tych przetargów cena wywoławcza może zostać obniżona maksymalnie do 70 % wartości rynkowej lokalu wynikającej z operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.
7. W sprawach dotyczący przetargów, nieuregulowanych niniejszym Regulaminem, należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego.
§ 19
Obowiązki wygrywającego przetarg
1. Warunkiem zawarcia umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności na rzecz wygrywającego przetarg jest dokonanie przez wygrywającego wpłaty oferowanej ceny w terminie 30 dni od ogłoszenia wyników przetargu.
2. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych związanych z ustanowieniem odrębnej własności obciążają Wygrywającego, na rzecz którego zostaje ustanowiona odrębna własność. Opłaty z tego tytułu muszą być wniesione w gotówce bezpośrednio u notariusza przy podpisywaniu aktu notarialnego.
3. W przypadku niedokonania przez wygrywającego czynności z ust. 1, Spółdzielnia jest uprawniona do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli o wyborze oferty.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, Zarząd Spółdzielni może zaproponować zawarcie umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności kolejnemu oferentowi, którego oferta jest najkorzystniejsza.
5. Obowiązek uiszczania opłat za lokal ciąży na wygrywającym przetarg z dniem zawarcia umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu.
V. NAJEM LOKALI
§ 20
1. Spółdzielnia może wynajmować lokale mieszkalne i lokale o innym przeznaczeniu zarówno członkom Spółdzielni, jak i osobom fizycznym i osobom prawnym niebędącym członkami Spółdzielni.
2. Prawa i obowiązki stron umowy najmu, określa umowa zawierana przez Zarząd Spółdzielni z najemcą.
§ 21
1. Spółdzielnia może wynajmować lokale o innym przeznaczeniu będące jej własnością tj. lokale użytkowe oraz garaże, a także grunty i inne mienie Spółdzielni będące jej własnością.
2. Przy wynajmowaniu lokali o innym przeznaczeniu, Zarząd bierze pod uwagę potrzeby mieszkańców w zakresie prowadzonej przez oferenta działalności gospodarczej oraz ogólne warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, proponowaną stawkę czynszu za najem lokalu, a także rzetelność oferenta i złożonej przez niego oferty oraz jego sytuację finansową.
3. Wyboru najemcy Spółdzielnia dokonuje kierując się interesem gospodarczym Spółdzielni oraz potrzebami członków.
§ 22
1. O możliwości najmu lokalu użytkowego Spółdzielnia podaje do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie konkursu ofert.
2. Zasady i tryb przeprowadzania konkursu ofert lub przetargu na najem lokalu użytkowego, garażu, a także gruntu i innego mienia Spółdzielni określa Zarząd Spółdzielni, a przetarg przeprowadza komisja przetargowa powołana zarządzeniem Prezesa.
3. Jeżeli w wyniku 3 - krotnego przeprowadzenia przetargu nie zostanie wyłoniony najemca, Prezes Zarządu może, po zgłoszeniu się oferenta podjąć decyzję o bezprzetargowym wynajmie lokalu.
§ 23
1. Umowa najmu może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Umowę sporządza się w formie pisemnej.
2. W przypadku najmu lokalu użytkowego na cele prowadzonej działalności gospodarczej, osoba składająca ofertę powinna złożyć aktualne zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) bądź wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), a także zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON.
§ 24
1. Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.
2. Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.
3. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.
4. Zawarcie umowy najmu lokalu o innym przeznaczeniu może być także uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji, której wysokość, sposób zapłaty i zwrotu ustala Zarząd Spółdzielni.
§ 25
1. Wypowiedzenie najmu lokalu o innym przeznaczeniu może nastąpić z przyczyn i w terminach określonych w umowie.
2. Wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego może nastąpić wyłącznie z przyczyn i na zasadach określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
3. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie i określać przyczynę wypowiedzenia.
§ 26
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem do umów najmu należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
VI. ZAMIANY LOKALI
§ 27
1. Zamiana lokali mieszkalnych może występować jedynie w formie zamiany cywilnej
i dotyczy spółdzielczych własnościowych praw do lokali oraz prawa odrębnej własności lokalu. 2. Umowa zamiany lokali między zainteresowanymi osobami wymaga formy aktu notarialnego.
VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 28
1. Regulamin niniejszy został zatwierdzony uchwałą Rady Nadzorczej z dnia 27.11.2019r. nr 27/2019 i obowiązuje od dnia jego uchwalenia.
2.Traci moc „Regulamin przyjmowania w poczet członków, ustanawiania praw do lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu, przeprowadzania przetargów na lokale oraz zamiany lokali w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Zjednoczenie” z siedzibą w Wolsztynie” zatwierdzony uchwałą Rady Nadzorczej nr 6/2015 z dnia 27.01.2015r.
Sekretarz Rady Nadzorczej Przewodniczący Rady Nadzorczej
Jóźwiak Barbara Zielewicz Lechosław
  Aneks nr 1/2021 do Regulaminu przyjmowania w poczet członków - kliknij TUTAJ |
« powrót ![]() |