REGULAMIN WALNEGO ZGROMADZENIA |
I. Podstawy i zakres działania
§ 1.
Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni działającym na podstawie:
1) przepisów art.35 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 września 1982r. – Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Dz.U. z 2003r. nr 188, poz. 1848 z późniejszymi zmianami);
2) przepisów art. 83 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz.U. z 2003r. nr 119, poz.1116 z późniejszymi zmianami);
3) postanowień Statutu Spółdzielni;
4) niniejszego regulaminu.
§ 2.
Zgodnie z postanowieniami § 37 Statutu Spółdzielni, do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
1) uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społecznej i kulturalnej,
2) rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu i rocznych sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków Spółdzielni, Rady Nadzorczej i Zarządu w tych sprawach, a także udzielanie absolutorium Prezesowi Zarządu,
3) rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności Spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie,
4) podejmowanie uchwał w sprawie podziału nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego ) lub sposobu pokrycia straty,
5) podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej,
6) podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia do innych organizacji gospodarczych oraz wystąpienia z nich,
7) oznaczanie najwyższej sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć,
8) podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni oraz likwidacji Spółdzielni,
9) rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwały Rady Nadzorczej,
10)uchwalanie zmian Statutu,
11)podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia lub wystąpienia Spółdzielni ze Związku oraz upoważnienie Zarządu do podejmowania działań w tym zakresie,
12)wybór delegatów na zjazd Związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona,
13)upoważnienie Zarządu do działań mających na celu założenie Związku Spółdzielczego,
14)uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia i Rady Nadzorczej,
15)wybór i odwołanie członków Rady Nadzorczej.
§ 3.
1. W Walnym Zgromadzeniu mogą brać udział wszyscy członkowie Spółdzielni.
§ 4.
1. Każdemu członkowi obecnemu na Walnym Zgromadzeniu przysługuje tylko jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów.
2. Członek ma prawo brać udział w Walnym Zgromadzeniu tylko osobiście. Członek posiadający więcej niż jedno prawo do lokalu posiada czynne prawo wyborcze związane z prawem do tylko jednego lokalu.
3. Osoby prawne będące członkami Spółdzielni biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.
4. Osoby ubezwłasnowolnione i osoby małoletnie, będące członkami Spółdzielni, biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez swoich opiekunów lub przedstawicieli ustawowych.
§ 5.
1. W Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele Związku Rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona, przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej oraz inne osoby zaproszone przez Zarząd.
2. Członek ma prawo korzystania na własny koszt z pomocy prawnej lub pomocy eksperta. Osoby, z których pomocy korzysta członek, nie są uprawnione do zabierania głosu.
II. Organizacja pracy Walnego Zgromadzenia.
§ 6.
(skreślono)
§ 7.
1. Obrady Walnego Zgromadzenia lub jego poszczególnych części otwiera Przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony członek Rady Nadzorczej.
2. Walne Zgromadzenie albo jego części wybierają Prezydium w składzie: przewodniczący, z-ca przewodniczącego sekretarz. Członkowie Zarządu nie mogą wchodzić w skład Prezydium.
§ 8.
Po dokonaniu wyboru Prezydium, Przewodniczący Walnego Zgromadzenia lub jego poszczególnych części przedstawia porządek obrad przedłożony do wiadomości Członkom Spółdzielni zgodnie z § 32 Statutu oraz Regulamin Walnego Zgromadzenia.
§ 9.
1. Członkowie obecni na Walnym Zgromadzeniu albo na jego poszczególnych częściach mogą powołać -według potrzeb- co najmniej trzy osobowe komisje:
1) Komisję mandatowo-wyborczą, której zadaniem jest sprawdzenie listy członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu, albo jego części, zbadanie ważności pełnomocnictw posiadanych przez osoby reprezentujące członków- osoby prawne oraz ustalenie, czy Walne Zgromadzenie, albo jego część zostały zwołane prawidłowo i czy są zdolne do podejmowania uchwał. Komisja sprawdza także listy kandydatów na członków Rady Nadzorczej zgłaszanych zgodnie z § 41 Statutu i przeprowadza wybory w głosowaniu tajnym;
2) Komisję uchwał i wniosków, której zadaniem jest rozpatrzenie pod względem formalnym i merytorycznym zgłaszanych na piśmie wniosków, zgodnie z §33 ust. 4 i przedstawienie ich Walnemu Zgromadzeniu , albo jego części, a także przekazanie do rozpatrzenia właściwym organom Spółdzielni według kompetencji wniosków dot. bieżącej działalności spółdzielni;
3) Komisję skrutacyjną, której zadaniem jest dokonywanie obliczania wszelkich głosowań i ogłoszenie tych wyników uczestnikom Walnego Zgromadzenia oraz wykonywania innych czynności związanych z przeprowadzeniem głosowania;
4) Inne komisje w miarę potrzeb;
5) Protokolanta.
§ 10.
Każda komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego, i sekretarza.
Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów. Członek komisji ma prawo zgłosić do protokołu odrębne zdanie, z prawem uzasadnienia swego stanowiska wobec Walnego Zgromadzenia.
§ 11.
1. Z czynności komisji sporządza się protokoły. Protokoły podpisane przez przewodniczącego i sekretarza, przewodniczący komisji przekazuje sekretarzowi Walnego Zgromadzenia.
2. Przewodniczący komisji lub ich zastępcy składają Walnemu Zgromadzeniu sprawozdania z czynności komisji i przedstawiają wnioski lub projekty uchwał.
§ 12.
1. Po przedstawieniu spraw zamieszczonych w porządku obrad, przewodniczący Walnego Zgromadzenia otwiera dyskusję udzielając głosu w kolejności zgłaszania się. Każdemu mówcy przysługuje 5 minut. Przewodniczący może zarządzić dokonywanie zgłoszeń na piśmie z podaniem imienia i nazwiska. Za zgodą większości członków dyskusja może być przeprowadzona nad kilkoma punktami porządku obrad łącznie.
2. Przewodniczący ma prawo zwrócić uwagę mówcy, który odbiega od tematu dyskusji lub przekracza ustalony czas dla przemówień. Nie stosującym się do uwag przewodniczącego można odebrać głos, chyba że członkowie postanowią inaczej.
3. Przewodniczący może odmówić udzielenia głosu osobie, która w danej sprawie już przemawiała, chyba że członkowie postanowią inaczej. Nie dotyczy to przedstawicieli Krajowej Rady Spółdzielczej i Związków, w których Spółdzielnia jest zrzeszona.
4. W sprawach formalnych przewodniczący udziela głosu poza kolejnością. Za wnioski w sprawach formalnych uważa się wnioski w przedmiocie sposobu obradowania i głosowania, a w szczególności dotyczące:
1) głosowania bez uprzedniego przeprowadzenia dyskusji;
2) przerwania dyskusji;
3) zamknięcia listy mówców;
4) ograniczenia czasu przemówień;
5) zarządzenia przerwy w obradach;
6) kolejności i sposobu uchwalania wniosków;
7) uchwalenia zarządzenia przewodniczącego.
W dyskusji nad wnioskami w sprawach formalnych mogą zabierać głos jedynie dwaj mówcy: jeden za i jeden przeciw wnioskowi.
5. Wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz oświadczenia do protokołu mogą być składane na piśmie na ręce sekretarza Walnego Zgromadzenia z podaniem imienia i nazwiska oraz w przypadku pełnomocnika osoby prawnej – statutowej nazwy reprezentowanego członka.
6. Zarządzenie Przewodniczącego może być uchwalone przez członków w drodze głosowania.
7. Przedstawicielom Zarządu i Rady Nadzorczej przysługuje prawo zabierania głosu poza kolejnością.
§ 13.
1. Po zamknięciu dyskusji i wysłuchaniu osób referujących, przewodniczący poddaje wnioski pod głosowanie. Wnioski najdalej idące głosowane są w pierwszej kolejności.
2. Przed przystąpieniem do głosowania przewodniczący podaje do wiadomości jakie wnioski wpłynęły i ustala kolejność głosowania.
3. Głosowanie w sprawie udzielenia Prezesowi Zarządu absolutorium odbywa się po rozpatrzeniu sprawozdania z działalności Zarządu, wykonania zaleceń polustracyjnych oraz sprawozdania i wniosków Rady Nadzorczej.
§ 14.
Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu lub jego częściach odbywa się jawnie, z wyjątkiem wyborów i odwołania członków Rady Nadzorczej.
Na żądanie 1/2 członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu przewodniczący zarządza głosowanie tajne również w innych sprawach objętych porządkiem obrad.
§ 15.
1. Walne Zgromadzenie i jego części są ważne niezależnie od liczby obecnych na nich członków.
2. Walne Zgromadzenie lub jego części może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad, w treści podanej do wiadomości w terminie i w sposób określony w Statucie Spółdzielni. Zasada ta nie dotyczy uchwały o odwołaniu Prezesa Zarządu w związku z nie udzieleniem absolutorium na Walnym Zgromadzeniu lub wszystkich jego częściach.
3. Uchwałę uważa się za podjętą, jeżeli była poddana pod głosowanie na Walnym Zgromadzeniu lub na wszystkich częściach Walnego Zgromadzenia, a za uchwałą opowiedziała się wymagana w ustawie lub Statucie większość ogólnej liczby członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu.
4. W sprawach likwidacji Spółdzielni oraz przeznaczenia majątku pozostałego po zaspokojeniu zobowiązań likwidowanej Spółdzielni do podjęcia uchwały konieczne jest, aby w posiedzeniach wszystkich części Walnego Zgromadzenia, na których uchwała była poddana pod głosowanie, uczestniczyła łącznie co najmniej ½ ogólnej liczby uprawnionych do głosowania oraz aby za uchwałą opowiedziało się ¾ ogólnej liczby członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu.
W przypadku zbycia nieruchomości do podjęcia uchwały konieczne jest aby za uchwałą opowiedziało się ¾ ogólnej liczby członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu.
5. Przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały uwzględnia się tylko głosy oddane za i przeciw uchwale. W przypadku równej ilości głosów „za” i „przeciw”, uchwałę uważa się za nie podjętą.
6. Zarząd w terminie 7 dni od dnia obrad ostatniej części Walnego Zgromadzenia zobowiązany jest do stwierdzenia pod względem formalnym, podjętych przez poszczególne części Walnego Zgromadzenia uchwał, które poddane były pod głosowanie zgodnie z porządkiem obrad.
III. Wybory do Rady Nadzorczej.
§ 16.
1. Rada Nadzorcza składa się z 11 członków wybranych przez Walne Zgromadzenie spośród członków Spółdzielni. W skład Rady Nadzorczej nie mogą wchodzić osoby będące pracownikami Spółdzielni.
Uchwała w sprawie wyboru takiej osoby do Rady Nadzorczej jest nieważna. Z chwilą nawiązania stosunku pracy przez członka Rady Nadzorczej ustaje jego członkostwo w Radzie Nadzorczej tej samej Spółdzielni.
2. Kadencja Rady Nadzorczej wynosi 3 lata i trwa od Walnego Zgromadzenia, na którym Rada Nadzorcza została wybrana, do Walnego Zgromadzenia odbywanego po upływie 3 lat od wyborów.
3. Nie można być członkiem Rady Nadzorczej dłużej niż przez 2 kolejne kadencje Rady Nadzorczej.
§ 17.
1. Walne Zgromadzenie wybiera członków Rady Nadzorczej w głosowaniu tajnym spośród kandydatów, którzy muszą być zgłoszeni w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia Walnego Zgromadzenia lub jego pierwszej części. Liczba kandydatów jest nieograniczona.
2. Kandydat na członka Rady Nadzorczej musi być zgłoszony na piśmie i poparty przez co najmniej 20 członków Spółdzielni. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko kandydata oraz imiona i nazwiska członków zgłaszających kandydata wraz z ich numerem dowodu osobistego i podpisem. Do zgłoszenia kandydata należy dołączyć jego pisemną zgodę na kandydowanie. Zgłoszenie nie spełniające powyższych warunków skutkuje nie ujęciem osoby zgłaszanej na liście kandydatów na członków Rady Nadzorczej. Kandydaci na członka Rady Nadzorczej mogą brać udział we wszystkich częściach Walnego Zgromadzenia, ale głosować i składać wnioski mogą na jednej części Walnego Zgromadzenia, na której wpiszą się na listę obecności i otrzymają mandat.
3. Kandydat na członka Rady Nadzorczej musi spełniać warunki określone w § 54 Statutu Spółdzielni dot. zakazu konkurencyjności.
4. Sprawdzenia list kandydatów na członków Rady Nadzorczej zgłaszanych zgodnie z §41 Statutu dokonuje komisja mandatowo-wyborcza powołana przez Walne Zgromadzenie lub jego części.
§ 18.
1. Wybory do Rady Nadzorczej przeprowadza się przy pomocy karty wyborczej, na której umieszczone są w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona kandydatów.
2. Głosowanie odbywa się przez złożenie kart wyborczych do urny w obecności komisji skrutacyjnej.
3. Głosujący skreśla nazwiska kandydatów, na których nie głosuje.
4. Głos jest ważny jeżeli został oddany za pomocą karty wyborczej, a liczba nie skreślonych kandydatów do Rady Nadzorczej jest mniejsza lub równa liczbie miejsc w Radzie. Kartę wyborczą uważa się za głos nieważny jeżeli liczba nie skreślonych na niej kandydatów przekracza liczbę miejsc w Radzie Nadzorczej.
5. Ilość głosów oddanych na poszczególnych kandydatów oblicza komisja skrutacyjna, a przewodniczący komisji ogłasza wyniki głosowania.
6. Za osoby wybrane do Rady Nadzorczej uważa się kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą ilość głosów spośród ogólnej liczby członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu albo we wszystkich jego częściach.
7. Jeżeli w wyniku głosowania nie zostanie wybrana wymagana w Statucie ilość członków Rady Nadzorczej, ponieważ kandydaci na członków Rady Nadzorczej otrzymali taką samą ilość głosów, o wyborze w skład Rady Nadzorczej decyduje najniższy numer członkowski wynikający z rejestru członków prowadzonego przez Spółdzielnię.
8. Listę osób wybranych do Rady Nadzorczej ustala Zarząd w terminie 7 dni od dnia obrad ostatniej części Walnego Zgromadzenia na podstawie protokołów poszczególnych części Walnego Zgromadzenia zgodnie z § 33 ust.10 Statutu.
§ 19.
1. Walne Zgromadzenie może odwołać członka Rady Nadzorczej.
2. Głosowanie w sprawach odwołania członka Rady Nadzorczej przeprowadza się przez złożenie odpowiednich kart do urny w obecności komisji skrutacyjnej.
3. Uchwały o odwołaniu członka Rady Nadzorczej zapadają większością 2/3 głosów.
§ 20.
1. Walne Zgromadzenie wybiera delegatów i zastępców delegatów na zjazdy związków, w których Spółdzielnia jest zrzeszona w głosowaniu jawnym, spośród członków Spółdzielni. Liczba kandydatów jest nieograniczona.
2. Kandydaci na delegata i jego zastępcę mogą brać udział we wszystkich częściach Walnego Zgromadzenia, ale głosować i składać wnioski mogą na jednej części Walnego Zgromadzenia, na której wpiszą się na listę obecności i otrzymają mandat.
3. Sprawdzania list kandydatów zgłaszanych zgodnie z w/w zasadami dokonuje komisja mandatowo-wybiorcza powołana przez Walne Zgromadzenie lub jego części.
4. Za osoby wybrane uważa się kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą ilość głosów.
5. Jeżeli w wyniku głosowania nie zostanie wybrana wymagana ilość delegatów, ponieważ kandydaci otrzymali taką samą ilość głosów, wyboru dokonuje się alfabetycznie spośród kandydatów, którzy otrzymali równą ilość głosów.
IV.Postanowienia końcowe.
§ 21.
Sprawy dotyczące sposobu obradowania nie objęte niniejszym regulaminem rozstrzyga Prezydium Walnego Zgromadzenia, zgodnie z przyjętymi ogólnie zasadami obradowania oraz postanowieniami Statutu Spółdzielni.
§ 22.
Po wyczerpaniu wszystkich spraw zamieszczonych w porządku obrad, przewodniczący ogłasza zamknięcie obrad Walnego Zgromadzenia.
§ 23.
1. Z obrad Walnego Zgromadzenia lub jego poszczególnych części sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i sekretarz Walnego Zgromadzenia.
2. Protokoły sporządzają także komisje Walnego Zgromadzenia albo jego części, które podpisują przewodniczący komisji i sekretarz komisji.
3. Protokoły wymienione w ust. 1 i ust. 2 przechowuje Zarząd co najmniej 10 lat.
4. Protokół Walnego Zgromadzenia powinien zawierać: datę, porządek obrad, skład Prezydium, krótki opis przebiegu dyskusji, treść wniosków poddanych pod głosowanie, wyniki głosowania i wyniki wyborów.
Przy uchwałach należy podawać liczbę oddanych głosów za uchwałą i przeciw.
Teksty podjętych uchwał oraz lista obecności stanowią załącznik do protokołu.
§24.
Traci moc Regulamin Walnego Zgromadzenia zatwierdzony w dniu 27 czerwca 2013r.
Regulamin niniejszy podjęty Uchwałą Nr 2/2014 wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Regulamin niniejszy wchodzi w życie z dniem 27czerwca 2014r
|
« powrót ![]() |