DODATEK MIESZKANIOWY- POMOC FINANSOWA |
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa informuje o możliwości ubiegania się o dodatek mieszkaniowy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Wolsztynie.
Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy państwa dla osób, które nie są wstanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania-
· podstawa prawna: ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001r. nr 71, poz. 734 z późn. zmianami)
· rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 28 grudnia 2001r. ( Dz.U. z 2001r. nr 156, poz.1817 z późn. zm)
Należy udać się do działu „Dodatki mieszkaniowe” znajdującego się w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. 5 –go Stycznia 47 w Wolsztynie i pobrać formularze dokumentów o przyznanie dodatku mieszkaniowego.
Formularze również można pobrać w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej pok. nr 2- kasa.
WYMAGANE DOKUMENTY
Formularze dokumentów o przyznanie dodatku mieszkaniowego:
1. Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego
2. Deklaracja o dochodach
3. Z wnioskiem trzeba udać się do Spółdzielni Mieszkaniowej , która
potwierdza takie dane jak: adres zamieszkania, nazwa i siedziba zarządcy domu, tytuł prawny do zajmowanego lokalu, sposób ogrzewania lokalu i wody, kwotę wydatków na mieszkanie za ostatni miesiąc.
Osoba ubiegająca się o pomoc wypełnia deklarację o dochodach za ostatnie 3 miesiące (sprzed daty złożenia wniosku). Kompletny dokumentów, składa się w siedzibie OPS w Wolsztynie w dziale "Dodatki Mieszkaniowe" ( pokój nr 1) Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na podstawie decyzji administracyjnej burmistrza miasta. Decyzja powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku oraz doręczona wnioskodawcy i zarządcy –Spółdzielni. Pieniądze wypłacane są z budżetu gminy. Gmina przyznaje dodatek mieszkaniowy zawsze na okres sześciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku przez wnioskodawcę.
Dodatek mieszkaniowy zależy od dochodów i powierzchni lokalu na 1 członka rodziny.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje jeżeli średni miesieczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzajacych datę złozenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, czyli kwoty 2100,00 zł i 125% kwoty najnizszej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym, a więc kwoty 1.500,00 zł obowiązujacej w dniu złozenia wniosku.
Powierzchnia lokalu, od której uzależnione jest przyznanie dodatku mieszkaniowego:
- dla 1 osoby – 35,00m2
- dla 2 osób - 40,00m2
- dla 3 osób - 45,00m2
- dla 4 osób - 55,0m2
- dla 5 osób - 65,0m2
- dla 6 osób - 70,0m2, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną tego lokalu o 5,0m2.
„Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba ze zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywania, zasiłków pielęgnacyjnych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego”.
|
« powrót ![]() |